Jak vlastně rýma vzniká? Nosní dutinou každý den proudí přibližně 10.000 litrů vzduchu. V něm se ale kromě látek nutných pro náš život nacházejí také choroboplodné zárodky. Pokud je obranný systém v plné zbroji, dokáže se pomocí drobných kmitajících se řasinek nacházejících se v nose virům ubránit.
Avšak chladné počasí ovlivňuje prokrvení nosní sliznice, které může být nedostatečné. Pokud tomu tak skutečně je, virus se na sliznici usadí a rychlostí blesku se může rozmnožit. Přidejme navíc fakt, že v nepříznivém počasí se častěji zdržujeme v uzavřených místnostech a méně větráme, čímž virům připravujeme přímo královské prostředí pro pohodlnou existenci.
Rýma se přenáší zpravidla kapénkovou infekcí, přenos viru může způsobit také podání ruky či dotyk kliky, se kterou byl před námi ve styku nemocný. Důležité je proto zejména v chladném počasí nejen posilování imunity, ale také důkladná hygiena rukou.
Pokud se rýmě neubráníte, léčba spočívá především v potlačení příznaků. Většinou Vás potrápí přibližně týden, ať ji „léčíte“ nebo ne, v každém případě ale zmírnění příznaků nejen uleví, ale může zamezit i vážnějším komplikacím, jako je např. zánět čelních dutin nebo zánět středního ucha.
Mezi běžné lidové recepty patří např. horký slepičí vývar, ponoření nohou do horké vody, zvýšený příjem vitaminu C, atd.
V lékárně je pak pro zmírnění obtíží na výběr velké množství léčiv, buď ve formě nosních kapek, sprejů nebo tablet k užívání. Z nosních sprejů můžeme doporučit např. Afrin nosní sprej, který je k dostání také s mentholem anebo s heřmánkem, nebo Pinosol, který je vhodný i pro těhotné a kojící ženy. K celkovému pročištění dutin nám mohou dobře posloužit mořské vody ve formě spreje, např. Stérimar. Tyto mají výhodu v tom, že je lze aplikovat dlouhodobě a nemají žádné věkové omezení. Při vážnějších obtížích je k perorálnímu užití určen Sinupret, který rozpouští i hlen usazený v dutinách. Je k dostání v tabletách nebo v kapkách. Z homeopatik pak můžeme nabídnout přípravek Coryzalia, jehož výhodou je mimo jiné možnost dlouhodobého užívání. Na podrážděnou kůži kolem nosu pak můžeme užít různé masti, např. Borozan mast nebo Vitella nose mast. Při rýmě a obecně při nachlazení je vhodné zvýšit také příjem zinku, který brzdí rozmnožování virů. Samozřejmě nezapomeňte na zvýšený příjem tekutin, nejlépe ve formě horkých bylinkových čajů.
Komentáře nejsou povoleny.