Co možná nevíte o alergii

První popisy alergie pocházejí již z dob faraonů, moderní éra alergologie však začala až v 19. století, kdy Charles Blackley v roce 1870 prokázal, že příznaky senné rýmy jsou způsobeny pylem trav. Byl také první, kdo se pokusil zjišťovat množství pylů v ovzduší.

Na pyly s drakem…

Je tedy otcem dnešní pylové informační služby. V pylové sezoně pouštěl do různých výšek papírového draka, který na sobě nesl sklíčko potřené glycerolem. Na něj se nalepovala pylová zrna, která potom hodnotil a počítal. V té době však byla senná rýma velmi vzácné onemocnění. Podle epidemiologické studie v roce 1860 bylo v Evropě zaznamenáno pouze 300 případů senné rýmy. Dnes se uvádí, že sennou rýmou trpí 20–40 % obyvatel vyspělých zemí.

Stanice v ČR…

V ČR byla pylová informační služba založena v roce 1992. Od roku 2008 má 12 stanic, z toho 11 je stále v provozu. Koncentrace pylových alergenů v ovzduší je výrazně závislá na vývoji počasí – při oteplení se množství pylu vždy výrazně zvýší, v deštivých dnech se naopak výrazně sníží. Pylová služba je neocenitelným pomocníkem pacienta i lékaře v diagnostice, monitorování a v léčbě alergických projevů, ale i při plánování aktivit pacienta.

Alergie si roční období příliš nevybírá. Zatímco někomu vadí pyl třeba jen z jedné rostliny, jiný má problémy se zkříženými alergiemi. To je pak obezřetnost na místě po celý rok. Nic se ale nemá přehánět.

Alergii na různé druhy trav většinou dobře známe – typickými příznaky senné rýmy je kýchání, svědění nosní sliznice, vodnatá rýma a často i zarudlé oči. Trávy uvolňují pyly ale až v letním období. Takže pokud trpíte již dříve, mohou za to právě stromy. Dominantními alergeny jsou: bříza, jasan, vrba, habr, buk, javor, jilm, topol. Ovocné stromy naopak téměř nealergizují.

S příchodem prvních teplejších slunečných dní během února, někdy dokonce i během ledna, může dojít k uvolnění prvních pylových zrn z jehněd. Ty jsou totiž zakládány již během podzimu a právě při déle trvajícím slunečném počasí mohou uvolnit pyl i během zimy. Plná sezona se potom začíná rozbíhat během února a března, kdy kvetou nejprve olše a lísky a potom břízy. Krásný suchý teplý den, kdy se mírný vánek prohání březovým hájem, je pak pro alergika utrpením – ve vzduchu totiž bývá největší koncentrace pylu. Mimochodem, lidé alergičtí na břízu mohou být dále přecitlivělí i na celer, mrkev, jablka či hrušky.

Pyly stromů vyvolávají v těle alergii stejným způsobem jako například trávy. Protože však jsou pylová zrnka stromů větší než u trav, projevy potíží se mohou poněkud lišit od klasické senné rýmy. Jak?

• Někteří nemocní popisují, že se cítí jako při chřipce.

• U dětí se mohou objevit například bolesti břicha, hlavy a kloubů.

• Někdo zase trpí svěděním kůže nebo úzkostí.

Jak vyzrát na alergii?

Většina alergiků je samozřejmě v péči odborníka. Ten je schopný zjistit přesnou příčinu alergie a nasadit co nejúčinnější léky, jak pro potlačení příznaků alergie, tak pro léčbu a prevenci. Tato léčba je velmi důležitá, při jejím zanedbání se stav alergika může zhoršit až k astmatickým záchvatům. Nicméně se souhlasem ošetřujícího lékaře můžeme využívat i řadu přírodních podpůrných prostředků:

Homeopatie: Homeopatický lékař předepíše pacientovi určité léky, které mohou pomoci jak ke zmírnění alergických projevů, tak i k prevenci. Principem je podávání vysoce ředěných látek, které by alergii vyvolaly a na které si tělo v této malé dávce „zvykne“ a naučí se jim bránit.

Solné jeskyně: Dalšími možnostmi alternativních terapií jsou například pobyty v solných jeskyních, popř. i inhalace vodních dýmek. Podobně protialergicky mohou působit i různé doplňky stravy, zvláště bylinné směsi apod. Jejich použití by ale mělo být vždy konzultováno s ošetřujícím alergologem.

Jídelníček: Existuje však i celá spousta potravin, které zlepšují dýchání a pomáhají tak potlačovat astmatické potíže. Patří mezi ně:

• žampiony, které jsou přírodním antibiotikem,

• měsíček, který zlepšuje astma a kašel a ovlivňuje záněty,

• grep pak likviduje bakterie a plísně způsobující alergie a záněty,

• černý rybíz je výborné antialergikum při senné rýmě, ekzému či astmatu,

• posledním členem jsou pupeny habru, které zlepšují záněty dýchacích cest a průdušnice.

Pylová předpověď pro současné období:

Pro nejbližší dny očekáváme středně vysokou koncentraci pylových alergenů v ovzduší, která bude výrazně kolísat v závislosti na počasí. Sezóna olše, lísky a tisu bude pozvolna doznívat, začne se snižovat také množství topolu. Zvyšovat se bude koncentrace pylu jasanu, vrby a jilmu. Rozbíhá se také koncentrace pylu silně alergizující břízy.

Zdroj: www.ulekare.cz

www.pylovasluzba.cz